Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

20 Nisan 2017 Perşembe, 19:57
Hisse Rapor - Borsa Ve Ekonomi Bilgi Paylaşım Ağı banka-kredi-çekmek Ne Kadar Kredi Çekebilirim? ziraat bankası vakıfbank para nakit para kredi notu kredi kosgeb halk bankası garanti bankası banka Ak Bank 2017

Bankalardan Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi Limitim Ne Kadar?

Krediye ihtiyacınız var ve ne kadar kredi kullanabileceğinizi bilmiyorsunuz. Toplam kredi limitiniz nedir? Aylık en fazla ne kadar taksit ödeyebilirim öğrenmek istiyorsunuz? Bana X Bankası ndan ne kadar kredi çıkar? Kredi için şartlar nelerdir? Maaşınızın kaç katı kredi alabilirsiniz? İşte bu gibi soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Krediye ihtiyacınız var öncelikle gelir belgeniz ve kimliğinizle beraber en yakın bankaya gittiniz. Banka kredi talebinizi alarak kendi değerlendirme sisteminde başvurunuzu değerlendirir. Bu değerlendirmede göz önüne alınacak en önemli şey kredi notunuzdur. Kredi notunuz yüksekse kredi alma potansiyeliniz yükselecektir. Diğer bir önemli husus ise bankalara borcunuzun olup olmaması. Eğer ki talep ettiğiniz kredi maaşınıza göre veriliyorsa, aldığınız kredi taksitinin maaşınızdan fazla olmaması gerekir.

Hiç Kredi Almadım. Kredi Alabilir miyim?

Tabi ki alabilirsiniz. Gelir belgenizle beraber en yakın bankaya uğramanız halinde ilgili banka size en uygun kredi imkanını sağlayacaklardır.

En fazla ne kadar kredi çekebilirim?

Bu sorunun cevabı aslında gelirinizde ve istediğiniz kredi türünde yatıyor. Şöyle ki; eğer ihtiyaç kredisi talebiniz var ve aylık sabit bir geliriniz varsa (memur, emekli..vs) aylık gelirinizin % 50 – %90 ı arası taksitiniz olacak şekilde kredi alabilirsiniz. Bu oran bankadan bankaya değişmekte hatta %100 kullandıran bile bulabilirsiniz. Tabii ki bu taksit kişinin ödeme gücü, gideri, kredi faiz oranı, varsa ek geliri ve kredi vade yapısı dikkate alınarak banka tarafından belirlenir.

Örnek verecek olursak,

Aylık Gelir (varsayım) : 2.000 TL                Aylık Taksit (varsayım) : 1.800 TL                 Aylık Faiz Oranı (varsayım) : 1,15

Ve başka bir finans kuruluşuna borcunuzun olmadığını ve kredilerdeki alabileceğiniz maximum vadeyi varsayarsak;

İhtiyaç kredisi en fazla : 48 Ay İçin : 62.000 TL civarı

Konut kredisi en fazla:   120 Ay için : 0,95 faiz oranı: 128.000 TL civarı – ( evin değeri dikkate alınmamıştır.)

Taşıt kredisi en fazla : 48 Ay İçin : 62.000 TL civarı

Kredi alabilirsiniz. Tekrar söylemekte fayda var: Bu oran ve limitler bankanın kendi değerlendirme sistemine göre değişebilir.

Daha fazla kredi nasıl alabilirim?

Bu miktarın üstüne çıkmak isterseniz, bankaya ek teminat, ek gelir belgesi beyan ederek kredi miktarınızı yükseltebilirsiniz. Ama unutmamak gerekir ki alacağınız kredi, sizi uzun vadeler boyunca bankaya bağlayacak. Bu sebeple gelir gider hesabınızı iyi yapmalısınız.

İsteğiniz kredi miktarı uygun bulunmadıysa; mevcut kredinizi uzun vadede tekrar yapılandırarak, başka bankaya borcunuzu kapatıp tek bir bankaya toplayarak kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Çiftçiyim kredi alabilir miyim?

Eğer geçiminizi çiftçilik ile sağlıyorsanız, ilgili banka çiftçilik belgenize istinaden üretim yaptığınız tarımsal ürün hasatına vadeli kredi talebinizi karşılayabilir. Bu konuda özellikle çiftçiye özel devlet desteklerinin verildiği Ziraat Bankası ile görüşebilirsiniz.

Ticaret ile uğraşıyorum. Kredi alabilir miyim?

Vergi mükellefi veya şirket ortağı iseniz ticari belgelerinizle beraber bankaya gitmeniz halinde ilgili banka sizin ticari gelirinize istinaden en uygun krediyi size önerecektir. Bu konuda da devletin ticari işletmelere özel indirimli kredileri bulunmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Yeni işyeri kuracağım. Kredi alabilir miyim?

Yeni işyeri açmak istiyorsanız, çoğu banka kredi vermektedir fakat bankalar yeni kurulacak şirketlere pek güvenemediğinden sizden teminat isteyebilir. Fakat bu konuda da gerek KOSGEB olsun gerek diğer devlet kuruluşları olsun yeni açılacak şirketlere hem eğitim ve hem de hibeler sunmaktadır. Bu hibeleri de araştırmak yararınıza olacaktır.

Ev hanımıyım. Kredi alabilir miyim?

Bankalar genellikle geliri bulunmayan kişilerin kredi talebini onaylamazlar. Bunun sebebi de ödemede sorun olacağı içindir. Bu sebeple geliriniz olmadan bankalardan kredi almanız düşük bir ihtimaldir.

Öğrenciyim. Kredi alabilir miyim?

Öğrenciler de gelirleri olmadığı için kredi talepleri olumlu karşılanmayabilir. Fakat bazı bankalar aylık KYK bursu, öğrenim kredisi gibi aylık gelir elde eden öğrencilere avans, kredi kartı gibi kredi ürünlerini açmaktadırlar.

Kredi Talebim Var. Banka kredimi onaylamadı. Nasıl Kredi alabilirim?

Bu şekil bir talebiniz var ve banka tarafından reddedilmişse, öncelikle başvurunuz niye reddedildiğini öğrenin. Reddedilme sebebinize göre;

Kredi puanınız düşükse; bu sebep genel olarak farklı bankalar tarafından da dile getirilecektir. Bu sebeple kredi talebinizi diğer bankalardan yapmanız halinde aynı cevapla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ya kredi puanınızın yükselmesini bekleyeceksiniz (ki uzun sürer) ya da bankaya ek teminat seçeneğini sunacaksınız.

Ödeme performansı düşükse; bu durumda ya gecikmiş kredilerinizi ödemeniz ya da bu kredi hesaplarınızı kapatmanız önerilir. Ya da kredi talebinde bulunduğunuz bankaya bu kredileri kapatacağınıza dair beyanda bulunabilirsiniz.

Kredi limiti yetersizse; kredi vadesini uzatarak varsa kredi limitinizi açabilirsiniz. Bunun için önceki kredi kapatmanız gerekilebilir.

Son Not: Kredi talebinizin bir banka tarafından onaylanmaması durumunda diğer bankalarla da görüşebilir uygun faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.

Diğer Konulara Göz Atın

Hisse Öneri Portföyü Hisse Öneri Portföyü Ak Yatırım uzmanları tarafından oluşturulmuş olan hisse senedi öneri listesi. Hangi hisse senedi uzmanlar tarafından önerilmekte...
Hisseler Haftalık Ne Kazandırdı? Hisseler Haftalık Ne Kazandırdı? Hangi hisse senetleri yatırımcısına en çok kazandırdı? Hangi hisseler yatırımcısını üzdü? Haftalık hisse senetleri k...
“Biz hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık... "Biz hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık", haberini hisserapor.com farkı ile teferruatlı olarak sitemizde daha sonraları bulabileceksiniz. isterseniz...
Borsanın Bugünü – Dolar Rekora Devam Ediyor – 21.0... Borsanın Bugünü – Dolar Rekora Devam Ediyor – 21.07.2016 Bugün borsada neler bekleniyor? Kurda yükseliş sürecek mi? Derecelendirme Kuruluşu S&P k...
Türkiye’de Kaç Tane Banka Var? Türkiye'de Kaç Tane Banka Var? Türkiye'deki Özel Ve Kamu Bankaları Sayısı Türkiye de ki devlet bankaları hangileri? Özel bankalar hangileri? Hangi b...
Anket: Paranızı Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Anket: Paranızı Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Birikimlerinizi nereye yatırıyorsunuz? ANKET

Yasal Uyarı:

Sitemizdeki veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Sitemiz bu bilgilerin doğruluğu konusunda garanti veremez. Hisse Rapor sitesinde yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Hazırlanan bu raporlar, raporu hazırlayanın kişisel fikirlerini yansıtmaktadır. Sitemiz sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sizlerin yatırımlarınızı yönlendirme gibi bir amacı yoktur. Sitemiz, raporlardaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

error: Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz