Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları

18 Nisan 2017 Salı, 20:08
Hisse Rapor - Borsa Ve Ekonomi Bilgi Paylaşım Ağı kredi-notu-642x193 Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları kredi notu kredi finans ekonomi banka analiz

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları

Kredi Notu Nasıl Artar?

Herkesin zaman zaman nakit paraya sıkıştığı veya zorunlu bir ihtiyacını gidermek için paraya ihtiyacı olmuştur. Eğer ihtiyaç olan miktar aile bireylerinden veya çevreden borç olarak bulunamıyorsa, bankadan kredi çekmek yapılacak en ideal işlemdir.

Her tüketici, gelir durumuna göre bankadan kredi talep edebilir. Taşıt kredisi, konut kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi gibi başvurularda kredi veren banka, öncelikle sizin kredi notunuza bakacaktır.

Eğer tüketicinin kötü bir kredi geçmişi var ve kredi notu düşük ise talebin olumlu karşılanması pek de kolay olmayacaktır. Kredi Notu Nasıl Artar, kredi notu hemen yükselir mi, geçmiş durumu düzeltmek mümkün müdür? gibi sorular merak edilen konulardır.

Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Durumlara Bakılır?

Tüketicinin; toplam kredi borcu, kredi kartı limiti, son kullanılan kredinin tarihi ve vadesi, gecikmiş hesap ve mevcut borçlarda ki gecikme sayısı, borç bakiyesi gibi kriterler kredi notu hesaplanırken dikkate alınan durumlardır.

Bu durumda, kredi notunun düşmesine en büyük etkenin, ödenmesi unutulmuş veya geç yapılmış ödemeler olduğu bilinmelidir. Geçmişten gelen kredi probleminiz var ise sabır ve istikrarla kredi notunuzu yükseltmek için çabalayın.

Kredi Notunu Arttırmak İçin Yapılabilecek ve izlenecek yol için, bazı ipuçları ise şöyledir:

Öncelikle kredi skorunuzu öğrenmeli ve kredi raporunuzu kontrol etmelisiniz. Böyle bir raporunuz yok ise temin etmeli ve kontrol etmelisiniz. Bu raporda görülen veriler sizin kredi notunuz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak ve notunuzu hesaplamanıza yardımcı olacaktır. İncelediğiniz raporda hata gördüğünüz takdirde mutlaka bildirin ve düzeltilmesini sağlayın.

Kredi notunu artırmanın en etkili yolu mümkünse dönen borçların tamamını kapatmaktır. Bu mümkün değil ise ödemelerin zamanında yapılmasına dikkat etmek ve borç miktarının azaltılması kredi skorunu yukarıya doğru çıkaracak ve borç ödemelerinizde güvenilir bir tablo oluşturacaktır.

Kendinize gelir gider tablosu ve düzenli bir ödeme planı yaparak, borçları azaltmaya yönelik bir hesaplama yapın, eğer kredi kartı kullanıyor iseniz kredi kartından kurtulmakta borcu azaltmak için doğru bir adım olacaktır. Kullanmakta olduğunuz kredi kartının asgari ödemesini değil, tamamını ödemeye gayret edin. Limit rahatlığı olması amacı ile yeni bir kredi kartı çıkartmayın, bu hareket kredi notunun düşmesine sebep olur.

İzlenecek yol, kısa vadede değil ama zaman içerisinde kredi raporunuzu olumlu yönde etkileyecek ve notunuzu yükseltmeye başlayacaktır.

Diğer Konulara Göz Atın

Borsa İstanbul 100 (BİST 100) Endeks Analizi Borsa İstanbul 100 (BİST 100) Endeks Analizi Borsa İstanbul 100 (BİST 100) endeksi 17.05.2016 gününü % 0,36 yükselişle 77.277,19 puandan tamamladı. ...
Teknik Analiz Hisse Önerileri Teknik Analiz Hisse Önerileri AK Parti, 22 Mayıs 2016 tarihinde kongreye gitme kararı almış olması siyasi belirsizliğin artması piyasalarda oynaklığı...
Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi güne yüzde 0,15'lik yükselişle başladı. Endeks, 117,92 puanlık yükselişle 78 bin 856 puandan başladı.
Nuh Köklü davasında Adli Tıp raporu bekleniyor Nuh Köklü davasında Adli Tıp raporu bekleniyor, haberini hisserapor.com farkı ile detaylı olarak sitemizde sonradan bulabileceksiniz. isterseniz haber...
Bağlar’da yasak sürüyor Bağlar'da yasak sürüyor, haberini hisserapor.com farkı ile detaylı olarak sitemizde daha sonra bulabileceksiniz. isterseniz haberin detayları yayınlan...
Borsa İstanbul Kör Havuzdan Çıkıyor Borsa İstanbul Kör Havuzdan Çıkıyor Borsa İstanbul A.Ş. , 3 Nisan 'dan itibaren hisse senedi piyasasında gerçekleşen işlemlere ait taraf bilgilerinin...

Yasal Uyarı:

Sitemizdeki veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Sitemiz bu bilgilerin doğruluğu konusunda garanti veremez. Hisse Rapor sitesinde yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Hazırlanan bu raporlar, raporu hazırlayanın kişisel fikirlerini yansıtmaktadır. Sitemiz sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sizlerin yatırımlarınızı yönlendirme gibi bir amacı yoktur. Sitemiz, raporlardaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

error: Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz