KGF Nedir? Nasıl Başvurulur?

21 Nisan 2017 Cuma, 20:32
Hisse Rapor - Borsa Ve Ekonomi Bilgi Paylaşım Ağı kgf-kredi-garanti-fonu-banka KGF Nedir? Nasıl Başvurulur? teminat kredi kobi KGF (Kredi Garanti Fonu) KGF kefil banka

KGF Nedir? Nasıl Başvurulur?

KGF Nedir? KGF ye Nasıl Başvurulur? KGF’ nin Faydaları Nelerdir?

KGF – Kredi Garanti Fonu, Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere destek vermek bankalardan kredi talep eden müşterileri için kredi kullanmalarını kolaylaştırmak için krediye kefalet sağlayan bir kuruluştur. KGF, KOBİ’ lerin finansmana erişimlerini kolaylaştırarak, kredilerin teminatlandırılmasına ilişkin güvence verir. Krediye kefalet sağlayan KGF ile kredi talep edenin teminat bulma sorunu bu şekilde çözülür. Peki KGF nin destek verdiği şirketler hangileridir? Mevzuat olarak KGF Kobi şirketlerinin tümüne kefil olabilmektedir. KGF, Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş olan bir anonim şirkettir.

KGF Nedir? KGF Başvuru Evrakları Nelerdir?

KGF ye direkt olarak değil, banka aracılığı ile başvuru yapıyorsunuz. KGF, müşterilerinin direkt başvurularını kabul etmemektedir. Bu sebeple bankalara başvurmanız ve bankalar nezdinde kredi limitinizin olması gerekir. Bunun için en yakın bankaya şirket kuruluş ve mali evraklar ile başvurmanız gerekmektedir. Kredi limitinizi belirleyen KGF, kredi puanınıza göre sizin adınıza KGF ye başvuru yapar.

KOBİ Nedir?

KOBİ, (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme) hukuki olarak statüleri ne olursa olsun her türlü ticari faaliyet gösteren işletmelerdir. 2012 yılında yapılan değişikle, 10 dan az çalışanı olan işletmelere Mikro Ölçekli KOBİ, 50 den az çalışanı olan işletmelere Küçük Ölçekli KOBİ, 250 den az çalışanı olan şirketlere ise Orta Ölçekli KOBİ denilmektedir.

KGF, gerek kendi sermayesinden ve gerekse Hazine tarafından sağlanan fonlarla KOBİ’ler adına Bankalara kefalet verilmektedir. Yapılan değişiklikle KGF nin kredilere kefil olurken izleyeceği 2 tür teminatlandırma sistemi bulunmaktadır. Yeni yapıda KGF;

  • Portföy Garanti Sistemi (PGS)
  • Portföy Limit Sistemi (PLS)

kapsamında bankalara kefalet sağlamaktadır.

Portföy Garanti Sistemi (PGS) : KGF’nin bankalara verdiği limit üzerinden sadece bankanın kredi politikasına uygun kredi notu dikkate alınarak uyguladığı kefalet sistemidir.

Portföy Limit Sistemi (PLS) : KGF’nin bankalara verdiği limit üzerinden 2 tür destek imkanı vardır. Biri Hazine destekli diğeri ise öz kaynak destekli.  Hazine destekli kefalet sisteminde Bankaların müşterileri için ortaya çıkardığı kredi derecelendirme notları dikkate alınır. KGF Öz Kaynak Kefalet sisteminde ise KGF tarafından müşterinin kredi notu belirlenir ve bu şekilde değerleme yapılır.

KGF Tüm Borca Kefil Oluyor Mu?

KGF, müşterinin kredi notuna göre müşterinin kullanacağı kredi limitinin % 70 ile % 85 arasında değişen oranlarda kefil olabilmektedir.

KGF Kredisinin Vadesi Ne Kadar? KGF Faiz Oranı Ne?

KGF nin kefil olduğu kredilerde vade; 6 ay ve 60 ay arası değişmekte fakat bu vade müşterinin KGF deki kredi notu, alacağı kredinin türü gibi şartlar göz önüne alınarak değişebilir. KGF faiz oranı için bankalarla görüşmeniz gerekmektedir.

KGF Kredilerinin Şartları Nelerdir?

  • Kredi talebinde bulunan kişi veya kuruluş KOBİ vasfında ve yurtiçinde faaliyet göstermeli.
  • Şirket, iflas, fesih ve konkordato ilan etmemiş olmalı.
  • Kişi veya şirketin Sosyal Güvenlik Kurumu ve vergi dairesine ödemesi geçmiş borçlarının olmaması veya yapılandırma var ise yapılandırmanın devam etmesi gerekli.
  • Kredi değerliliğine sahip olması gerekir.
  • Bankanın ve KGF nin kredi kullandırım mevzuatına uygun hareket etmesi gerekir.
  • Firmanın fiili olarak asgari 1 yıl faaliyette olması gerekir. (Koşullara göre değişebilir.)
  • KGF sadece ticari kredilere kefalet vermektedir, bireysel kredilere kefalet sağlamamaktadır.

KGF Ücretli Mi? KGF İçin Ücret Ödüyor muyuz?

KGF, bankanın aldığı komisyonlar haricinde kefalet için başvuru ücreti ve kefil olduğu krediler için her yıl kefalet ücreti talep edebilmektedir.

KGF, Teminat İster Mi?

Müşterinin kredi notu ve kredi limiti dâhilinde KGF kefaleti talep eden müşterilerinden ek teminat (kefil, ipotek gibi) isteyebilir.

*** KGF ile ilgili daha çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Konulara Göz Atın

BİST 100 Endeksinde Yer Alan Bankaların Performans... XBANK Endeksi Performans İzleme Grafiksel Gösterim
Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Bankalardan Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Kredi Limitim Ne Kadar? Krediye ihtiyacınız var ve ne kadar kredi kullanabileceğinizi bilmiyorsunuz. Toplam ...
Bankacılık Hisseleri 2017 – 2018 den Umutlu... Bankacılık Hisseleri 2017 - 2018 den Umutlu Bankacılık hisselerinde son durum ne? Hisselerde alım zamanı geldi mi? Bankacılık sektör incelemesi. Ak ...
Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları Kredi Notu Nasıl Artar? Herkesin zaman zaman nakit paraya sıkıştığı veya zorunlu bir ihtiyacını gidermek için pa...
Türkiye’de Kaç Tane Banka Var? Türkiye'de Kaç Tane Banka Var? Türkiye'deki Özel Ve Kamu Bankaları Sayısı Türkiye de ki devlet bankaları hangileri? Özel bankalar hangileri? Hangi b...
Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Devlet Destekli Tarım Kredileri Çiftçilik ile uğraşıyorsunuz ve krediye mi ihtiyacınız var? Faiz destekli veya hibeli ta...

Yasal Uyarı:

Sitemizdeki veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Sitemiz bu bilgilerin doğruluğu konusunda garanti veremez. Hisse Rapor sitesinde yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Hazırlanan bu raporlar, raporu hazırlayanın kişisel fikirlerini yansıtmaktadır. Sitemiz sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sizlerin yatırımlarınızı yönlendirme gibi bir amacı yoktur. Sitemiz, raporlardaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

error: Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz