Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? – 2

21 Haziran 2016 Salı, 15:00
Hisse Rapor - Borsa Ve Ekonomi Bilgi Paylaşım Ağı birza_2_nyse-642x320 Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? - 2 yazarlar köşe yazıları hisse ekonomi borsa analiz

Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? – 2

Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

Bir önceki yazımızda sizlere hisse senetleri hakkında temel bilgileri paylaşmıştık. Bu adresten önceki yazımıza ulaşabilirsiniz.

Şimdi ise daha teknik konulara giriş yapacağız. Artık hisse senedi nedir, nasıl alınıp satılır biliyorsunuz. Aracı kurumdan kendinize yatırım hesabı da açtırdınız. Peki, hisse senedi alırken, satarken nasıl işlem olacak? Bir hisse senedinin değerini nasıl tespit ederiz gibi hem teorik hem de teknik birtakım bilgileri bu haftaki köşe yazımızda sizlere sunacağım.

Hisse Senedi Alım Satım Hakkında Bilgiler

Şimdi, bir miktar paranız var ve yatırım hesabınızdan hisse senedi satın almak istiyorsunuz. Öncelikle teorik bilgi vereyim. Alım için ekrana girişinizi yaptıktan sonra A hissesinin satış fiyatını görürsünüz. Satış fiyatı sürekli değişir. Şöyle düşünün; bir yatırımcı var A hissesini en yüksek fiyattan satmak isteyen bir başka yatırımcı ise yine A hissesini en düşük fiyattan almak isteyen. İşte bunların yani alıcı ile satıcının karşılaştığı yer BORSA dır. Biz deki yasal adı ise Borsa İstanbul dur. Alıcı ile satıcının istedikleri fiyatların karşılaştığı emir taleplerinde işlem önceliği ve istenen hisse fiyatı incelenerek alım-satım gerçekleşir. Tüm işlemler kaydi olarak yapılır. Herhangi bir fiziki bir evrak kişilere teslim edilmez. Bu işlemler tamamen yasal ve şeffaf bir ortamda kayıt altına alınır. Bu şeffaflıktan sorumlu birkaç kamu kurumu vardır. Alınan ve satılan hisse senetleri Merkezi Kayıt Kurulusu A.Ş. (MKK) tarafından, bilgisayar ortamında, ihraççılar, yatırım kuruluşları ve hak sahipleri nezdinde kaydı tutulur. Bu hukuki sistemde kaydileştirme yapılır. Alınan veya satılan hisse senetlerini teslim etme ve teslim alma taahhütleri ile alım satıma konu olan menkul kıymet karşılığındaki ödeme taahhütleri Takasbank aracılığıyla hesaben sonuçlandırılır. Takasbank bu sistemde etkin bir teminat ve risk yönetim sistemi geliştirerek sermaye piyasalarının risk yönetimi altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Tüm bu hukuki işlemlerin düzgün işleyip işlemediğinden ise Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) sorumludur. SPK burada yatırımcının; hak ve yararlarını korumak, sermaye piyasalarının işleyiş ve kurallarını belirlemek, bu görevde kanunlar çıkarmakla yükümlüdür.

Bu teorik bilgileri verdikten sonra işlem yapmaya devam edelim. A hisse senedi fiyatına baktınız ve fiyat sürekli dalgalanıyor, bir artıyor bir azalıyor. Peki, hangi hisseyi seçmeliyim? Şimdi bunu açıklayalım.

Hangi Hisse Senedine Yatırım Yapmalıyım?

Aslında bu konu çok geniş. Bu sebeple ben size sadece birkaç bilgi vereceğim. Daha detaylı öğrenmek için ise sizlere bu konuda yazılmış birçok kitap ve yazarları önereceğim. Hangi hisse? Basit manada cevaplarsak; paranızı bir hisse senedine yatırırken dikkate alınacak en önemli şey: RİSK . Siz bu hisseyi alıyorsunuz ama aynı zamanda bu hissenin riskini de alıyorsunuz. Aldığınız bu riskin iyice düşünülmesi ve ondan sonra karar verilmesi gerekir. Bu o kadar da zor değil aslında. Bu konuda kendinize çok rahat geliştirebilirsiniz. Size küçük bir ipucu; piyasa kuralı olarak söylüyorum, bir yatırımın riski ne kadar yüksekse, o yatırım için kazandırması düşünülen getiri de o kadar yüksek olacaktır. Yani; paranın kaybedilme tehlikesinin düşük olduğu yatırımlardan beklenecek getiri ise nispeten düşük olur. Bu sebeple risk – getiri analizini iyi yapmanız gerekir. Riski çok seviyorsanız bu işi iyi bilmeni gerekir. Yoksa sonuçları kötü olabilir ve çok para kaybedebilirsiniz. Unutmayın alım satım işlemleri T+2 iş günü sonra gerçekleşir. Yani örneğin bugün hisse senedini sattınız, 2 işgünü sonra paranız hesaba geçer.

Peki, riskten nasıl kaçınırız?

Tabi ki çeşitlendirme yaparak. Yatırımcı, farklı yatırım araçlarına parasını dağıtarak; yani bir yatırımdan para kaybederse diğerinden para kazanacağını umarak toplam riske karşı kendisini koruyabilir. Bu sizi tamamen korumaz ama bi nebze şiddetli etkilerden korur. Zaten eğer ki ilk defa borsaya girip hisse senedi alıp yatırım yapmayı düşünüyorsanız şu altın kuralları unutmayın.

Yatırımın altın kuralları:

 • Kesinlikle borç para ile borsaya girmeyin.
 • Alacağınız hisseyi iyi düşünün, paranızı o şirkete emanet eder misiniz? Bu soruyu sorun kendinize.
 • Şirketin kar dağıtım (temettü), mali tablolarını, ticari faaliyetlerini, mali ve mali olmayan kriterlerini mutlaka inceleyin. Bun konuda şirketlerin kendi web sitelerini veya KAP, Borsa İstanbul platformunu kullanabilirsiniz.
 • Tüm birikimlerinizi bir hisseye yatırmayın. Çeşitlendirme yapın. Riski azaltın. Sabit getirili fon, vadeli mevduat, bono, tahvil gibi yatırımları da es geçmeyin. Bunlara yatırım yapmak sizleri şiddetli riskten korur.
 • Para vadenizi belirleyin. Uzun vadeli mi, kısa vadeli mi müşterisiniz? Yani; yatırılan para size ne zaman lazım ve ne zaman hisseden çıkmanız gerekecek? Aniden para lazım oldu. Hemen nakite çevirebileceğiniz ürünler de portföyünüzde bulunsun. Bunları düşünün.
 • Riski daha da azaltmak için aracı kurumların ara sıra yayınlamış olduğu bülten, araştırma raporlarını takip edin.
 • İsterseniz, belli bir ücret karşılığında kendinize aracı kurumdan portföy yöneticisi talep edin.
 • Hatta borsa ile ilgili hiçbir bilginiz yoksa kendinize FON alın. Fonlarında çeşitleri var ve bunlar da bir yönetici tarafından profesyonel olarak yönetilmektedir. Yüksek risk ve getiri için hisse senedi ağırlıklı fonları seçebilirsiniz. Yüksek risk istemez, getirim sabit olsun derseniz, Repo-ters repo ağırlıklı fonlar seçebilirsiniz.
 • Özellikle forum gibi yerlerde dilden dile dolaşan “kesin yükselecek, almayan üzülür, şu gün şu fiyata çıkacak.” gibi laflara kanmayın. Kendi kararınızı kendi araştırmalarınız sonucunda verin. Unutmayın ki, bir hisse ile ilgili kesin fiyat vermek imkânsızdır. Eğer hisse senedi fiyatının kaç olacağı kesin olarak bilinebilseydi herkes zengin olurdu. Hisse senetleri fiyatlarının gelecekteki olabileceği fiyatlarına dair sadece tahmin yürütmek mümkündür. Bu tahminleri de temel ve teknik analiz yöntemleri ile yapabiliriz. (Daha sonraki yazılarımızda bunları da açıklayacağız.)
 • Kendinizi geliştirin ve ekonomiyi takip edin.
 • Aracı kurum raporları ve uzman analizlerini takip edin.
 • Manipülasyon – piyasa dolandırıcılığına karşı dikkatli olun.
 • Aşırı fiyat artışının yaşandığı hisse senetlerine yatırım yapmak sizi zarara sokabilir. Araştırmadan gaza gelmeyin.
 • Hislerinizle değil, verilere dayanarak yatırım yapın.
 • Hisse senetleri ile ilgili temel altı değer şunlardır.
 • Hisse senedi getirilerinin tahmin edilebilir bir bileşene sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu değerlemeyi daha çok teknik ve temel analizi bilgilerini kullanarak yapıyoruz.

Hisse Senetleri Değeri Nasıl Belirlenir?

Bu bilgileri verdikten sonra son konumuz olan hisse senedi değerlemesine ilişkin birkaç bilgi paylaşacağım.

 • İhraç değeri: Hisse senedinin halka arzında, ilk satışta kullanılan değerdir.
 • Defter değeri: Öz sermayenin hisse adedine bölünmesi ile bulunan değerdir.
 • Tasfiye değeri: Şirketin bilançoda aktifinde yer alan tüm varlıklarını satıp, pasifte yer alan tüm borçlarını ödemesi halinde, geriye kalan tutarın hisse senedi adedine bölünmesi bulunan değerdir.
 • Nominal değer: Hisse senedinin üzerinde yazan değerdir.
 • Teorik değeri: Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli ile hesaplanan hisse senedi değeridir.
 • Piyasa değeri: Hisse senedinin borsadaki alım ve satım fiyatıdır.

Bu değerlere ilişkin teorik bilgileri verdikten sonra bir sonraki yazı konumuza geçelim. Bu kaçak bilgilerle sizlere hisse senetlerine ait yatırım yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken konuları paylaştım. Bir sonraki yazılarımız daha derinlemesine olacak. Yatırım yaparken hangi analizleri kullanıyoruz? Bu analizleri sizlerle paylaşacağım. Yazı dizimizi mutlaka takip edin.

Sevgilerimle.

Diğer Konulara Göz Atın

Otobüs terminalinde şüpheli çanta alarmı! Fayton terminalinde güvenilmez çanta alarmı!, haberini hisserapor.com farkı birlikte detaylı olarak sitemizde sonra bulabileceksiniz. isterseniz haber...
Coca Cola İçecek (CCOLA) Hisse Analiz Coca Cola İçecek (CCOLA) Hisse Analiz
Darbe Girişiminden Sonraki Günün Piyasası – 18.07.... Darbe Girişiminden Sonraki Günün Piyasası – 18.07.2016 Bugün borsada neler bekleniyor? Piyasanın gündemi neler? Darbe girişiminin piyasaya etkisi ne ...
Haftalık Hisse Önerileri – 3 – 7 Nisan... Haftalık Hisse Önerileri - 3 - 7 Nisan 2017 Önümüzdeki hafta hangi hisse senetleri önerilmektedir? Hangi hisse yükseliş potansiyeli göstermektedir? H...
Piyasalarda Günün Özeti – 23.12.2015 Piyasalarda Ne Oldu? Hangi hisseler kazandırdı hangisi kaybettirdi? https://vimeo.com/149881910
Yabancıların En Çok Yatırım Yaptığı Hisse Senetler... Yabancıların En Çok Yatırım Yaptığı Hisse Senetleri Borsaya yatırım yapan yatırımcıların büyük çoğunluğunu yabancılar oluşturmaktadır.Peki yabanc...

Yasal Uyarı:

Sitemizdeki veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Sitemiz bu bilgilerin doğruluğu konusunda garanti veremez. Hisse Rapor sitesinde yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Hazırlanan bu raporlar, raporu hazırlayanın kişisel fikirlerini yansıtmaktadır. Sitemiz sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sizlerin yatırımlarınızı yönlendirme gibi bir amacı yoktur. Sitemiz, raporlardaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

error: Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz