Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? (1)

13 Haziran 2016 Pazartesi, 13:32
Hisse Rapor - Borsa Ve Ekonomi Bilgi Paylaşım Ağı o-stock-market-facebook-e1459970490265-642x320 Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? (1) yatırımcı okulu hisse senedi hisse borsa

Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? (1)

Hisse Senedi Nasıl Seçilir? Hangi hisseyi almak mantıklı olabilir? Doğru hisse senedi nasıl seçilir?

Bu dönemki yazısı dizimizde sizlere hisse senetleri hakkında teorik bilgi ve doğru hisse senedinin nasıl seçileceği ile ilgili birkaç tüyo vereceğiz. Bu yazı dizi birkaç seri sürecek ve sizlere, özellikle borsada yatırım yapmaya yeni başlayanlara faydalı olacağı kanaatindeyim.

Öncelikle yazımıza hisse senetleri ile başlayalım. Hisse senetleri nedir, nasıl doğmuştur?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi anonim ortaklıklar tarafından çıkarılan, sermayesine katılma payı ile temsil edilen, hukuksal altyapıya uygun oluşturulmuş kıymetli evraka hisse senedi denir. Yani siz, bir şirkete ait hisse senedini borsadan satın alırsanız, o şirketin ortakları arasına girersiniz. Bu satın alma ile birkaç hak kazanırsınız. Nedir bu haklar?

  • Yönetime katılma (oy) hakkı, (Genel kurulda oy kullanabilirsiniz.)
  • Tasfiyeden pay alma hakkı, (Şirket tasfiyesi durumunda tasfiyeden yararlanırsınız.)
  • Bilgi edinme hakkı, (Şirketin mali verileri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.)
  • Bedelsiz pay alma hakkı. (Şirketin sermaye artırımda pay alırsınız.)
  • Ortaklık hakkı, ( Şirkete lot (hisse payı) miktarınız kadar ortak olursunuz.)
  • Kar payı alma hakkı, (Kardan lot adetine göre payınızı alırsınız.)
  • Rüçhan hakkı (Yeni pay alma hakkı) (Şirket sermaye arttırırsa yeni paylar öncelikle sizlere satılır.)

Hisse senedi bir sermaye piyasası aracı olup, sermaye arz ve talebinin karşılaştığı bir piyasadır. Daha açık bir ifade ile sermaye piyasası, arz edilen fonların aracı kuruluşlar aracılığıyla, fon talep edenlerle yasal bir tabanda karşılaştığı piyasadır. Bu sayede şirketler, sermaye piyasasından hisse alan yatırımcıdan nakit fon sağlayarak ucuz kaynak sağlayabilirler. Peki, bunun yatırımcıya ne faydası var? Şimdi buna değinelim.

Hisse Senedi Almanın Yatırımcıya Getirisi Ne Olur?

Sermaye piyasasından hisse senedi alan kişiler, zaman içinde hisse fiyatının değerlenmesi sonucu oluşan fiyat artışından kar elde edebileceklerdir. Yani; bir A hisse senedinin 01.06.2016 tarihi ile işlem fiyatı 5 tl olsun. Bizimde 50.000 tl tutarlı bir paramız olsun. Tüm parayla A hissesinden satın alan yatırımcı toplamda 50.000 / 5 = 10.000 lot A hissesi almış olur. Bu alınan A hisse senedinin fiyatı 13.06.2016 tarihinde 5,20 tl olursa, elinde 10.000 lotu bulunan yatırımcının o tarih itibariyle 5,20 * 10.000 = 52.000 tl değerli parası olur. Böylece A hissesinin alınmasıyla 2.000 tl kazaç elde edilmiş olur. Burada unutulmaması gereken nokta hisse senedinde getiri, sabit ve belli değildir. Hisse senetleri birçok faktörden etkilenmektedir. Hisse fiyatının gelecekte ne olacağını bilmek mümkün değildir. Sadece teknik ve temel analizlerle geleceğe dair tahminlerde bulunmak mümkündür. Bu sebeple doğru ve sistemli analizleri takip etmek yararınıza olacaktır.

Bir başka getiri türü ise temettü (kar payı) geliridir. Buna göre şirketler yılsonunda elde ettikleri karı dağıtabilirler. Kurulun toplanmasıyla temettü dağıtım kararı alınır ve elinde dağıtım tarihine kadar hissesi bulunan yatırımcı bu kardan pay alabilir. Örneğin; A hisse senedi için temettü dağıtım kararı 13.06.2016 tarihinde yapılacaksa bu tarihe kadar (1 gün önce alınmış olsa bile) elinde A hissesi bulunan yatırımcı temettüden yararlanır. Şunu da belirtmeliyim ki; şirketler temettü verip vermemekte serbesttir. İsterse kurul kararıyla dağıtılmayabilir.

Bu bilgileri verdikten sonra bir de borsada nasıl hisse senedi alacağınızı anlatalım.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Aslında bu işlem oldukça basittir. Hisse senedi alım satım yapmak istiyorsanız öncelikle herhangi bir aracı kurumda hesap açtırmanız gerekir. Aracı kurumlar; bankalar, yatırım kuruluşları, menkul değer firmaları olabilir. Bu hususta önemli nokta aracı kurumun uyguladığı ücret ve komisyonlardır. Eğer ki bir aracı kurumla sözleşme imzalayacaksanız mutlaka alım-satım komisyonu, hesap işletim ücretleri gibi ücretleri ve teknik altyapısı iyi olan firmaları karşılaştırmalısınız. Eğer ki çok alım satım yapacaksanız alım satım komisyonunun düşük olduğu aracı kurumu seçmeniz avantajınıza olacaktır. Ayrıca aracı kurumun geçmişini, varsa şube ve irtibat bürosunu incelemek sizlere avantaj sağlayacaktır. Hisse senetleri fiziki olarak teslim edilmemekte hesabı kaydi olarak tutulmaktadır.

Hisse senedi alım satım yapmak isteyen yeni yatırımcılar için gereken tüm bu bilgileri Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nın açmış olduğu www.yatirimyapiyorum.gov.tr adlı web sitesinden de erişebilirsiniz. Bu sitede yeni yatırım yaparken karşılaşabileceğiniz olası riskleri ve temel bilgileri bulabilirsiniz.

Bu bölüme kadar sizlere hisse senetleri hakkında temel bilgiler sundum. Daha sonraki yazılarımızda daha teknik bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağım.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

SERKAN SEZEN

Diğer Konulara Göz Atın

Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? ... Hisse Senedi Nedir? Doğru Hisse Nasıl Seçilir? - 2 Hisse Senedi Nasıl Seçilir? Bir önceki yazımızda sizlere hisse senetleri hakkında temel bilgileri...
Merkez Faizleri Düşürdü! Peki Ya Kredi Faizleri Ne... Merkez Faizleri Düşürdü! Peki Ya Kredi Faizleri Ne Olacak? Amerikan Merkez Bankası Fed'in geçtiğimiz hafta faizlerde değişikliğe gitmemesi sonrası k...

Yasal Uyarı:

Sitemizdeki veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Sitemiz bu bilgilerin doğruluğu konusunda garanti veremez. Hisse Rapor sitesinde yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Hazırlanan bu raporlar, raporu hazırlayanın kişisel fikirlerini yansıtmaktadır. Sitemiz sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sizlerin yatırımlarınızı yönlendirme gibi bir amacı yoktur. Sitemiz, raporlardaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

error: Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz