Haftalık Piyasaya Bakış – 01 – 05 Mayıs 2017

01 Mayıs 2017 Pazartesi, 13:27
Hisse Rapor - Borsa Ve Ekonomi Bilgi Paylaşım Ağı Piyasalarda-Haftaya-Bakış Haftalık Piyasaya Bakış - 01 - 05 Mayıs 2017 piyasa gündemi hisse senetleri hisse önerileri hisse öneri hisse haftalık piyasaya bakış haftalık hisse önerileri dolar kuru dolar borsa analiz altın 2017

Haftalık Piyasaya Bakış – 01 – 05 Mayıs 2017

Haftalık Piyasa Öneri Ve Beklenti Analizi

BİST 100 endeksinin rekorlara imza attığı Nisan ayını kapatmış bulunuyoruz. Peki, yeni ayda piyasalarda bizleri neler bekliyor? Bu yazımızda sizlere bu konuları değineceğiniz.

Geçen Hafta Neler Oldu? Piyasalarda Son Durum.

Piyasaların Yorumu: Nisan ayının son haftasının en önemli gelişmelerinden biri Trump’ın vergi planı konusundaki açıklamalarıydı. Trump kurumlar  vergisini 35%’ten 15%’e düşürüleceği haberleri piyasalarca olumlu karşılandı ve ABD de pozitif görünüm devam etti. ABD şirketlerine uygulanacak vergi politikası ile ekonomiye gelir sağlanacağı tahmin ediliyor. Öte yandan Fransa daki seçimler özellikle kur tarafında çok etkili oldu. ABD – Kuzey Kore arasındaki gerilim ise savaş çıkma olasılığını arttırırken piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor. Haftanın son günü ABD de büyüme rakamı açıklandı. Buna göre yılın ilk çeyreğinde ABD, bir önceki çeyreğe göre %0,7 artış gösterdi. Bu veri ile Dolar endeksinde sınırlı yükselişler görüldü. Beklentiler daha yüksek olmasıydı. Avrupa tarafında ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası açıklamaları izlendi. ECB, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadığını açıkladı. Draghi, para politikasının enflasyon hedefine ulaşana değin süreceğini belirtti.

Yurtiçinde ise Çarşamba günü Merkez Bankası nın açıklamaları merakla izlendi. TCMB, faiz koridorunun alt ve üst bandında değişiklik yapmadı. Fakat  %11,75 olan geç likidite penceresi (GLP) faiz oranını 50 baz puan artırarak 12,25%’e çıkardı. Kararın açıklanması ile Türk Lirası değer kazandı. Cuma günü PPK yaptığı açıklamada kurun büyüme üzerinde baskı yaptığı belirtildi.

Haftaya Piyasalarda Neler Bekleniyor?

Mayıs ayının ilk haftasında ABD tarafında 5 Mayıs’ta ISM Enstitüsü’nün imalat PMI (Satın Alma Müdürleri Endeksi) verisi açıklanacak. Üretim ve işsizlik için önemli bir gösterge olan verilerle dolar kurunda önemli oynaklıklar görülebilir. Fakat asıl merakla beklenen veri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 3 Mayıs Çarşamba günü piyasalara yapacağı açıklama olacak. FED tarafından gelecek haberler tüm yatırım araçlarını etkileyecek. Tüm Dünya FED in faiz artışı yapıp yapmayacağına odaklanacak.

Yurtiçi tarafında ise en önemli açıklama; TCMB’ nin para politikasında göz önüne aldığı enflasyon açıklamaları olacak. Ayrıca S&P nin Türkiye nin kredi notuna ilişkin açıklamaları varlıklar üzerinde çok etkili olacak.

*** Tüm haftanın piyasa takvimine buradan ulaşabilirsiniz. Bu takvimle önümüzdeki hafta açıklanması beklenen verilere ulaşabilirsiniz.

Yatırım Araçlarına Bakış

 

Dolar Beklenti Analizi:

Teknik olarak bakıldığında Dolar/TL de zayıflık devam ediyor. Borsada yaşanan rekorlar, Fransa seçimi düşen kurlar, yurtiçi belirsizliklerin azalması dolar kurunu aşağı seviyelere çekiyor. Dolar kurunda 3.57 önemli direnç bölgesi olarak göründüğünden bu seviyelerin altındaki kapanışlar kur fiyatında aşağı baskıyı sürdürecektir. 3.54 ise önemli bir destek olup, bu desteğin aşağı yönlü kırılmasıyla aşağı yönlü satışlar gelebilir.

Altın Beklenti Analizi:

Teknik olarak bakıldığında altında da zayıf seyrin sürdüğünü söylemek mümkün.1270 seviyelerindeki direnç geçilmedikçe yeni düşük seviyeler görülebilir. Destek seviyesi ise 1260 olarak takipte kalınabilir.

BİST 100 Beklenti Analizi:

Borsada yeni hedef neresi? Borsada alım yapmalı mı? Referandum sonuçları, politik belirsizliğin ortadan kalkması, Fransa seçimleri sonrası Eur/Usd paritesinin de etkisi ile TL varlıklarda değerlenme görüldü. Borsada tüm zamanların rekoru kırıldı. Peki bundan sonra ne olabilir? BIST-100’de yeni hedefler 96,000 ve 97,200 seviyeleri olabilir. Bu seviyelere ulaşmak içinse kar satışlarına dikkat etmekte fayda var. Kısa vadede 94.500 altında kaldıkça kar realizasyonu ile daha düşük seviyeler görülebilir. Dikkat etmekte fayda var.

Bu Hafta Hangi Hisse Senetleri Önerilmektedir?

Hisse öneri listesi. Piyasalarda son durum böyle iken bu hafta hangi hisse senetleri alım için önerilmektedir? Hisse senedi yorumları nelerdir? Hisse senedi tüyoları nelerdir? Haftalık hisse önerileri. Hisse senetler için hedef fiyat ve getiri potansiyelleri nedir? İşte tüm bu soruların cevabı da alttaki yazımızda.

Haftalık Hisse Önerileri Mayıs 2017

 

Diğer Konulara Göz Atın

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (Özel Duru... İlgili Şirketler Related Companies [] ...
KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU (Paylar veya Paya Daya... Yapılan açıklama düzeltme mi?HayırKonuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi-İlgili ŞirketlerYAZICAçıklamalarYazıcılar Holding A.Ş. ile ilgil...
AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş... İletişim BilgileriMerkez AdresiRüzgarlıbahçe Mah. Şehit Er Cengiz Karcıoğlu Sok. No:6 Kavacık Beykoz / İstanbulÜretim Tesislerinin Bulunduğu Adresler...
Dolarda Çıkış Sürüyor? Dolarda Çıkış Sürüyor?
BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SANAYİİ A.Ş. (Özel D... İlgili ŞirketlerRelated Companies[]İlgili FonlarRelated Funds[]TürkçeTurkishİngilizceEngli...

Yasal Uyarı:

Sitemizdeki veriler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Sitemiz bu bilgilerin doğruluğu konusunda garanti veremez. Hisse Rapor sitesinde yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Hazırlanan bu raporlar, raporu hazırlayanın kişisel fikirlerini yansıtmaktadır. Sitemiz sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sizlerin yatırımlarınızı yönlendirme gibi bir amacı yoktur. Sitemiz, raporlardaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

error: Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz